FULL HD prepis 16mm a 8mm filmov - AMFIK II - Kopírovanie a prepis 8 mm a 16 mm celuloidových filmov a digitalizacia video kaziet na Video DVD médium. FULL HD Bratislava

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

FULL HD prepis 16mm a 8mm filmov

 

Prečo sa neoplatí snímať 8mm celuloidový film v HD rozlíšení?


Stretol som sa so zákazníkmi, ktorý silou mocou chceli 8mm film snímať v čo najväčšom rozlíšení. Dúfali ,že stým získajú omnoho lepšiu kvalitu ako sú poskytované súčasné služby. Je to veľký omyl, pretože 8mm film má extrémne nízke rozlíšenie. Je to často len štvrtina oproti klasickému záznamu PAL, t.j. cca 360×288 bodov. Keďže v súčasnosti vlastním kvalitný skener, ktorý dokáže jednotlivé snímky 8mm celuloidového filmu zosnímať v rozlíšení 3000 x 2000 bodov, dovolil som si zosnímať jeden snímok 8mm filmu standard a priložiť ho k tomuto článku. Keď si pozriete lepšie zo skenovaný snímok, úplne sa vám rozplynú úvahy o HD kvalite.
Preto som presvedčený, že jediným možným smerovaním ako dosiahnuť lepší obraz prepisu, smeruje jednoznačne použitím PostProcessingových procedúr, ktoré dokážu vylepšiť obraz  rozličnými obrazovými filtrami na odstránenie zrna, ktoré  prepočítajú naraz viaceré obrázky za sebou.


Ukážka vylepšenia obrazu 8mm filmu v štadardnom rozlíšení 720×576 bodov pomocou filtrov:

Originálny obraz 8mm filmu:
Kontrastný originál v ČB formáte 8mm filmu:
Vylepšený prefiltrovaný obraz 8mm filmu:

Kopírovanie 16mm filmov vo FULL HD rotlíšení.


Kopírovanie hlavne 16mm celuloidových filmov vo FULL HD rozlíšení, t.j. 1920×1080 čím sa o skutočne len o trošku zlepší kvalita prepisu. Treba si totiš vždy uvedomiť, že rozlíšenia 16mm filmu je vždy približne v kvalite starého televízneho vysielania PAL t.j. 720×576 bodov, ako na štadndardnom DVD.
Čo sa týka prepisu 8mm filmov vo FULL HD rozlíšení, je to tiež možné, ale väčšiu kvalitu nezískate, pretože 8mm film má veľmi veľké zrno. Viď vysvetlenie nižšie.


Ukážka vylepšenia obrazu 16mm filmu v štadardnom rozlíšení 720×576 bodov pomocou filtrov:
16mm film má 4x väčšie rozlíšenie ako 8mm film.

Originálny obraz 16mm filmu:
Kontrastný originál v ČB formáte 16mm filmu:
Vylepšený prefiltrovaný obraz 16mm filmu:

Profesionálny prepis celuloidových filmov


Pokiaľ máte záujem o profesionálny prepis starých celuloidových filmov, tak aby ste dosiahli maximálnu kvalitu starých filmov ako to vidíte v dnešných televíznych vysielaniach vo Full HD rozlíšení, je nutné mať kvalitný profesionálny zdrojový materiál, t.j. zdrojový film 35mm, takzvaný kinofilm.
Takýto film môže dosahovať orientačne rozlíšenie cca až 1440 X 1152 bodov.


Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky